College News

CCCC announces fall 2012-spring 2013 graduates

06.14.2013College & CommunityGraduationsStudents/Graduates

SANFORD - The following students graduated from Central Carolina Community College May 10 at exercises held at the Dennis A. Wicker Civic Center. All completed their studies during either the fall 2012 or spring 2013 semesters.

The graduates are listed by county and degree, diploma or certificate. Many of the graduates earned multiple credentials.

Lee County

Associate in Arts Degree
Kelly McCauley, Denise Massa-Schreckengost, Stella Bridges, Darrell Campbell, Crystal Villegas, Jessica King, Amber Britt, Morgan Billings, Benjamin Forehand, Ariana Peterson, Lauren Cummings, Tori Edwards, Dorian Dowdy, Melissa Kent, Joshua Hebert, Rosalia Fernandez, Alfredo Rincon-Rodriguez, Roxana Sanchez-Ochoa, Samantha Read, Elizabeth Rosser, Christina Cottrell, Karen Moore, Shaquana Brown, Zakiera Pegram, Hali Calcutt, Chelsea Searle, Vincent Hutchinson, Evelyn Juarez-Rodrigue, Kimberly Doss, Cari Moessner, Kayle Roy, Kimberly Guin, Morgan Howell, and Timothy Haggie.

Associate in Science
Asa Godfrey, Charles Goodwin, David Gietzen, Andrew Ruiz, Monroe Smith, Genesis Munoz, and Jaleen Hussey.

Associate in Applied Science
Daryl Champney, Oscar Hernandez, Angelia Zupancic, Richard Jamerson, Jessica Cruz, Amanda Byrd, Imani-Gabrielle Sie-Duke, Lara Jackson, John Banks, Samantha Johnson, Ashley Dillard, Christopher Nance, Amy Matthews, Heberhar Mata, Dana Wicker, Mary Spivey, Jessica Walker, Austin House, Pauline Holland, Kelley Backlund, Jeanette Cox, Darel Davis, Pauline Gray, Joe Ledbetter Sr., Amber Casper, Catondra Ledbetter, Kristy Jones, Margaret Sechrist, Lee Benjamin, Christopher Godfrey, Timothy Redwine, Lisa Brooks, Paula Hill, Catherine Vest, Jose Hernandez, Larry Bowman, Maigon Kellam, Candace Woodell, Melissa Mashburn, Deborah Morton, Kim Autry, Herbert Lopez, Samantha Selix, Sandra Segalla, Lynne Maedel-Conte, Justin Pierce, Evan Gunter, Luis Gomez, Melissa Worley, Brittany Clegg, Alysen Montague, Carlos Borj, Laura Garner, Malgorzata Snow, Porsha Cooke, Jose Lagunas, Jennifer Nichols, Melissa Pechota, Jacqueline Burchwhack, Dara Scotton, Esmeralda Espinoza, Jane Blessing, Carla Hamilton, James Knight, Mendy Ormsbee, Colleen Cunningham, Antonio Aguirre, Dylan Johnson, Samantha Gaines, Jolene Chaney, Seth Tom, Nikki Strange, Tan Nguyen, Judy Borge, Daniel Holder, Michelle Troutman, Amanda Upchurch, and Sheila Jeffries.

Diplomas
Angelia Zupancic, Amber Cockerham, Imani-Gabrielle Sie-Duke, Samantha Johnson, Dulce Perez, Mary Spivey, Austin House, Pauline Holland, Pauline Gray, Joe Ledbetter Sr., Catondra Ledbetter, Margaret Sechrist, Candace Hodgin, Geneieve Pascha, Christopher Godfrey, Timothy Redwine, Lisa Brooks, Vickie Edwards, Jose Hernandez, Candace Woodell, Erica Bunch, Jessica Whitaker, Haley Moeri, Porsha Cooke, Jaleen Hussey, Melissa Pechota, Matthew Godfrey, Jasmine Corletto, Dara Scotton, Carlos Borja, Trevor Harris, Jessica Preston, Tan Nguyen, Judy Borge, Jessica Hodges, Daniel Holder, Victoria Tysinger, and Buddy Plumley.

Certificates
Angelia Zupancic, Steven Cockman, Imani-Gabrielle Sie-Duke, Melanie Thystrup, Samantha Johnson, Chandra Rogers, Candra Warren, Darrell Donithan, Elizabeth Paschal, Stetson Million, Austin House, Falecia Simmons, Pauline Holland, Catondra Ledbetter, Shekita Taylor, Charles Sutherland, Jennifer Cropper, Denise Crisco, Margaret Sechrist, Lee Benjamin, Tiffney Reyes, Tiffany Gulledge, Christopher Godfrey, Timothy Redwine, Sheila Jefferies, Jose Hernandez, Anthony Moore, Kimberly McNeill, Cecelia Heath, Candace Woodell, Princessa Spruiell, Herbert Lopez, Justin Pierce, Amy Wolcott, Jessica Ashley, Cameron Wilson, Carlos Borja, Dara Scotton, Jane Blessing, Digno Madrid, Dylan Johnson, Joanna Daurity, Tan Nguyen, Judy Borge, Daniel Holder, Nikita Dixon, Carolina Cruz, Steven Horsefield, and Anthony Erb.

Chatham County

Associate in Arts
Blair Deffenbaugh, Jessica Barton, Cass Somersette, and Tiegan Suits.

Associate in Science
Cameron Dyer, Katherine Huneycutt, Kyle Janson, Joseph Cox, and, Dustin Mauldin.

Associate in Applied Science
Linda Brown, Gwendolyn Siler, Christy Moore, Megan Purvis, Garrett Barker, Logan Fields, Karyn Bollinger, Rashad Smith, Jatina Cross, Ashton Haithcox, Joshua Miller, Edith Hackney, Stephanie Lowery, Jorgie Brown, Victor Apple, Shannon Hollander, Jonathan Stubbs, Christopher Clark, Virgilia Barber, Gabrielle Nichols, Kaitlund Greenwood, Melissa Moize, Amber Pease, Wallace Lundy, Sharon Barnett, Danielle Attia, Sandra Jordan, Carmen Fields, Mary Clark, Krystal Handley, Erika Brooks, Celia Green, Ashley Rood, Lola Matthews, Lisa Phillips, Cesar Flores, Reva Cranford, and James Maxfield.

Diplomas
Gwendolyn Siler, Garrett Barker, Ashley Hensley, Ashton Haithcox, Edith Hackney, Brenda Hatch, Melissa Moize, Ana Banda, Carmen Fields, Lola Matthews, Terrie McLaurin, Peter Haman, and Joshua Miller.

Certificates
Gwendolyn Siler, Christy Moore, Michael Brafford, Garrett Barker, William Phillips, Ashley Hensley, Rashad Smith, Tiffany Beckwith, Ashton Haithcox, Joshua Miller, Edith Hackney, Karen Melich, Judy Shaw, Jonathan Stubbs, Brenda Hatch, Melissa Moize, Deborah Nettles, Carmen Fields, Leslie Matthews, Peter Haman, and Joshua Miller.

Harnett County

Associate in Arts
Luz Popoca-Brito, Nathaline Gunn, Ashley Pelkey, Jessica Davis, Whitney Oglesby, Kareen Teasley, Rhonda Hope, Christopher West, Derado McNeill, Tonya Jordan, Amy Cockman, Jonathan Barefoot, Jennifer Riehle, Leslie Williams, Jacob O'Connor, Kati Petro, Jessica Byrd, and Alexandra Goggins.

Associate in Science
Dawn Gregory, Andrew Wilson, Joshua Walls, Samantha Swadling, David Slabaugh, Kati Petro, Samantha Stewart, and Anna Burby.

Associate in Applied Science
Tonya Adams, Miranda Berry, Jerel Brown, Candace Veling, Rodney Capps, Eric West, Mona Spence, Sendy Cerrato, Jason Terrell, Marty Ivey, Benjamin Harrington, Margarita Penaloza, Paula Ennis, Deloris Whitfield, Princess Davis, Bradley Merz, Sandra Olmsted, Amanda Turlington, Kristen Hill, Jamie Evans, Larry Cameron, Romney McNeil, David Salvey, Catrina Dowdy, Stephen Pope, Joseph Price, Francine Thomas, Geraldine Smith, Twila Burnette, Susan Beasley, Dan Chappell, Kailey Harb, Leanne Michaels, Catherine Engel, Pansy Wright, Danette Price, Jared Stocking, Tawanna McKoy, Briana Carter, Lindsey Bennett, Shanette Patterson, Shakura Camero, Kelly Ducker, Billy Parrish, Peggy Cumbee, Rebecca Danzer, Brianna Wagner, Viktoria Johnson, Jeffrey Cannady, Robin Montgomery, Courtney Kappel, Karen Creacy, Jennifer Shyrigh, Stephanie Cook, Nena McCoy, and Kristopher Crawford.

Diplomas
Stephanie Koonce, Katy Aguirre, Candace Veling, Jason Terrell, Erica Duval, Jeremy Harrington, Jennifer Fortenberry, Princess Davis, Ashley Mackey, Vincent Lewis, Angela Cashwell, Rebecca Pressley, William Houchins, Monica Ennis, Hayley Hodges, Jamie Evans, Jessica Tart, Catrina Dowdy, Francine Thomas, Joshua Walls, Samantha Swadling, Amanda Tucker, Tara Davis, Pansy Wright, Tawanna McKoy, Nicole Buckner, Billy Parrish, Jessica Kuusine, Rebecca Garrett, Michelle Thompson, Michelle Durham, Britt Gill, Traci Collins, Courtney Kappel, Karen Creacy, and Kristopher Crawford. Certificates
Tonya Adams, Meghan Latham, Miranda Berry, Jerel Brown, Candace Veling, Jason Terrell, Joann Williams, Deloris Whitfield, Christian Cameron, Princess Davis, Sandra Olmsted, Deitra Moreno, Melissa Rowley, Jamie Evans, Keith Mangu, Lashonna Cameron, Ida Hodges, Catrina Dowdy, David Salvey, Joseph Price, Francine Thomas, Geraldine Smith, Willadrenna Rich-Cowan, Jennifer Donnell, Trillis Koivogui, Dan Chappell, Steven Unger, Tamela Stepney, Catina Holland, Elaine McLean, Courtney Kniffen, Pansy Wright, Danette Price, Jared Stocking, Billy Parrish, Courtney Kappel, Karen Creacy, Magaly Rodriguez, Robin Kahlenbeck, Kristopher Crawford, Jacquelyn Hertel, and Daminica Moody.

Moore County

Associate in Science
Casey Dedrick-Alden.

Associate in Applied Science
Casey Sessoms, Jesica Stutts, Christy Cheatham, Tonya Pate, Jaime Nayman, Norman Sehen, Lisa Bridge, Valerie Ryan, and Lee Beavers.

Diplomas
Christy Cheatham, Tonya Pate, Norman Sehen, Margaret McLeod, and Natasha Bean.

Certificates
Heather Young, Christy Cheatham Tonya Pate, Norman Sehen, Alison Ross, Lisa Morgan, Kimberly Sullivan, Gretchen Coll, and Amy Goodnight.

Wake County

Associate in Arts
Taylor Cotton, Taylor Kyer-Flood, David Arp, and Rachel Doss.

Associate in Science
Paul Graf.

Associate in Applied Science
Laurinne McManus-Brickman, Patricia McHan, Ashley Volan, Victoria Broadwell, Cheryl Voerman, David Zei, Rebecca Bumgarner, Victor Sandoval, Anna Yeargan, Katherine Frazer, Jonathan Faircloth, Amanda Smith, Nicole Vanderwerff, Hannah Forsythe, Jeremy Rutherford, Erica Stewart, Elizabeth McCormick, Bonnie Duncan, Megan Schmitt, Megan Ricketts, Liesel Heinzelmann, Bradley Brittain, Caleb Cardin, Kristen Singles, and Susan Kelley.

Diplomas
Nicole Cox, Donte Alexander, David Zei, Mary Maiorino, Victor Sandoval, Dustin Gernon, Karen George, Kristen Calcaterra, Erica Stewart, Elizabeth McCormick, and Susan Kelley.

Certificates
Kelli Homesley, Victoria Broadwell, Victor Sandoval, Jonathan Faircloth, Elizabeth McCormick, Caleb Cardin, and Susan Kelley.

Cumberland County

Associate in Applied Science
Kenneth Mun, Renata Small-Baker, Rebecca Anderson, Joshua Spann, Caleb Jimenez, Jaqueline Gonzalez, Thomas Felmy, Chassidy Eaton, and Sarah Kinney.

Associate in Science
Aislinn Sparkman and Mariessa Blunt.

Diplomas
Joshua Spann, Renee Taig-Johnston, Caleb Jimenez, Charonda Shelvin, and Jessica Keck.

Certificates
Joshua Spann, Caleb Jimenez, Markeyda McLean, and Vilma Ramos.

Johnston County

Associate in Arts
Rodney Jones.

Associate in Applied Science
Joseph Bowen, Samantha Toler, Kelly Edwards, Rosilyn Brown, and Linsey Vickers.

Diplomas
Tiffany Harris. Joseph Bowen, Renee Muldoon, Samantha Toler, Brianne Wallace, Janet Sierra, Hanna Edgerton, Edward Henderson, Kristan Osoria, Rebecca Johnson, Brenna Parker, and Jonathan Sanders.

Certificates
Joseph Bowen and Samantha Toler.

Orange County

Associate in Arts
Michelle Van Horn.

Associate in Science
Mark Bertagna.

Associate in Applied Science
Kathryn Tolbert, Debbie Englund, Devan Harris, Joanne Gormley, and Allison McDaniel.

Diploma
William Bourret.

Certificates
Devan Harris.

Ashe County

Certificates
Ethan Wyatt.

Carteret County

Certificate
Ann Hines.

Davidson County

Associate in Applied Science
Donald Lohr.

Durham County

Associate in Applied Science
Renee Moye and Kimala Wilkinson.

Certificates
Renee Moye.

Edgecombe County

Associate in Applied Science
Maria Joyner.

Guilford County

Diplomas
Scott Worrell.

Certificates
Teresa Dawkins.

Hoke County

Certificates
Jason Allen.

Iredell County

Associate in Applied Science
Michelle Scovill.

Madison County

Certificates
Karlyn Lewis and Michaela Reed.

Mecklenburg County

Associate in Applied Science
Kristi Hall.

Diploma
Christopher McCarter.

Nash County

Associate in Applied Science
Tiffany Alford and Taylor Clark.

Diploma
Ashley Snipes.

New Hanover County

Associate in Applied Science
Ashlee Wilson.

Pitt County

Diploma
Martin Simonds.

Randolph County

Associate in Arts
Kellie Harvell.

Associate in Applied Science
Kerri Walker.

Diploma
Roy Kasey.

Robeson County

Associate of Applied Science
Angela Wencil.

Diploma
James Moore.

Rockingham County

Associate in Arts
Andrew Brusnahan.

Rutherford County

Certificates
Mary Murphy.

Sampson County

Certificates
Jolene Thomas.

Stanly County

Certificates
Randolph Webster.

Union County

Associate in Arts
William Yost.

Watauga County

Associate in Applied Science
Jessica Roths.

Wilkes County

Certificates
Abigail Huggins.

No County Listed

Associate in Arts
Shannon Merritt, Essan LaTour, and Wendy Flores.

Associate in Science
Courtney Karr.

Associate in Applied Science
Kieya McKinnie.

Diplomas
Sareka Persaud and John Riddle.

Certificates
Rhys Campbell and Carrie Cole.