College News

CCCC honors students of excellence

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during i ... (more)

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during i ... (more)

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during i ... (more)

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during i ... (more)

05.11.2011Special EventsStudents/Graduates

SANFORD — Central Carolina Community Collegernhonored its outstanding graduating curriculum students during its 16thrnAnnual Academic Excellence Awards night May 4 at the Dennis A. Wicker CivicrnCenter.

Seventy-two students were honored. Three ofrnthem: Muhammed Khan, Shakeel Harris, and Monique Pardoe, are students at LeernEarly College, an educational institution on the college’s Lee County Campus.rnLEC students enroll as Lee County Schools ninth graders, advance torncollege-level courses and, within five years, earn both a high school diplomarnand an associate degree.

Award plaques presented at the awards night includedrnAcademic Excellence and Outstanding Student within curriculum programs, “GreatrnWithin the 58” North Carolina Community College System recognition, Who’s WhornAmong Students in America’s Junior Colleges, Outstanding Ambassador Service,rnand others.

To receive an Academic Excellence Award, arnstudent had to have an overall grade point average of 3.75 or higher out of arnpossible 4.0. To receive an Outstanding Student Award, a 3.75 GPA was notrnrequired, but the students had demonstrated excellence in other ways.

Those receiving awards, by county of residencernand department were:

ChathamrnCounty

Artsrnand Sciences

Academic Excellence — Lora Bradley, HumanrnServices;

Outstanding Student — Jonathan Stark, Theatre,rnand Sara Smither, English.

Commercialrnand Artistic Production Technologies

Outstanding Student — Patricia Welsh, ProfessionalrnArts & Crafts: Sculpture.

PublicrnService Technologies

Outstanding Student — Sara Gage, NaturalrnCulinary Chef.

IndustrialrnSystems Technologies

Academic Excellence — Walter Harrison, MachiningrnTechnology.

AdultrnEducation

Academic Excellence — Ann Myers, Adult Education;

Outstanding Student — Sarah Maloy, GeneralrnEducational Development.

Studentrnand Educational Support Services

Outstanding Ambassador Service — CourtneyrnBeckwith, Lora Bradley and Sara Smither;

Who's Who Among Students in America's JuniorrnColleges — Courtney Beckwith, Lora Bradley, Barbara Paschal, Kelvin Puckett,rnand Sara Smither.

 

HarnettrnCounty

BusinessrnTechnologies

Academic Excellence — Ruby Gaines, Accounting;rnand Shirley Rijkse, Human Resources Management.

Larry W. Talton Excellence in Business — ShirleyrnRijkse.  

EngineeringrnTechnologies

Academic Excellence — David Olive, Laser &rnPhotonics Technology;

Outstanding Student — Karen Diaz, ElectronicsrnEngineering Technology.

PublicrnService Technologies

Academic Excellence — Grace Harvey, EarlyrnChildhood Education.

AcademicrnAffairs

"Great Within The 58" — Karen Diaz, DavidrnOlive, Cheryl Reynolds, Shirley Rijkse, and Dana Stone.

Studentrnand Educational Support Services

Academic Excellence — Dana Stone;

Outstanding Ambassador Service — Karen Diaz,rnShirley Rijkse, Dana Stone, and Varonda Strouth;

Who's Who Among Students in America's JuniorrnColleges — Wendy Champion, Karen Diaz, Cheryl Reynolds, Shirley Rijkse, AnitarnShaw, Dana Stone, Varonda Strouth, and Nicholas Wicker;

Dallas Herring Nominee — Shirley Rijkse;

Gov. Robert Scott Student Leadership Nominee —rnCheryl Reynolds.

 

LeernCounty

Artsrnand Sciences

Academic Excellence — Emily Thigpen, Theatre;rnErick Andino, Physics; Nicholas Eckley, General Anatomy & Physiology;

Outstanding Student — Kayla Fletcher, Theatre;rnNick Carraway, Physics; Shakeel Harris, Spanish;

Cary C. Todd Mathematics Excellence — MuhammadrnKhan.

BusinessrnTechnologies

Academic Excellence — Kenneth Laughinghouse, Paralegal;rn

Outstanding Student — Stephanie James,rnBusiness Administration; Rachel Cameron, Human Resource Management; Dawn Quist,rnParalegal, and Dylan Johnson, Networking Technology;

Commercialrnand Artistic Production Technologies

Academic Excellence — Deborah Motter, ProfessionalrnArts & Crafts: Sculpture.

EngineeringrnTechnologies

Outstanding Student — Theresa Gietzen — Laserrn& Photonics Technology.

PublicrnService Technologies

Outstanding Student — Angella Choo Lin Chew,rnEarly Childhood Education;

Academic Excellence  — Sondra Livingston, Early Childhood Teacher Associate.

IndustrialrnSystems Technologies

Outstanding Student — Jared Gibson, MachiningrnTechnology.

AlliedrnHealth Technologies

Academic Excellence — Eniko Irinyi, VeterinaryrnMedical Technology;

Outstanding Student — Rachel Lawson, DentalrnHygiene.

AcademicrnAffairs

"Great Within The 58" — Cynthia Davis,rnEniko Irinyi, and Samantha Taylor. rn

AdultrnEducation

Academic Excellence — Gwendolyn Elliott andrnJennifer Howell, Adult Education.

Studentrnand Educational Support Services

Outstanding Ambassador — Kevin Julich;

Academic Scholar Athlete — Casey Boggs, RebeccarnKinsman and Delanie Warcup;

Student Leadership Development Program Nominee —rnSamantha Taylor;

Who’s Who Among Students in America’s JuniorrnColleges — Kimberly Autry, Benjamin Boggs, Rosa Gonzalez, Kevin Julich, SondrarnLivingston, Anthony Newby, Monique Pardo, Samantha Taylor, Jonathan McKoy andrnDelanie Warcup.

 

BladenrnCounty

AcademicrnAffairs

"Great Within The 58" — Madilyn Smith.

 

CumberlandrnCounty

BusinessrnTechnologies

Academic Excellence — Thomas Felney, NetworkingrnTechnology;

Outstanding Student — Eddie Green, Telecommunications.

 

GuilfordrnCounty

Studentrnand Educational Support Services

Who's Who Among Students in America's JuniorrnColleges — Nicholas Spinks.

 

MoorernCounty

BusinessrnTechnologies

Academic Excellence — Michael Marsh,rnTelecommunications;

Outstanding Student — Mary Stapleton, Paralegal.

AcademicrnAffairs

"Great Within The 58" — PatrickrnRobinette.

AlliedrnHealth Technologies

Academic Excellence — Shelby Parrott, DentalrnHygiene.

Studentrnand Educational Support Services

Outstanding Ambassador Service — Tonya Tenters;

Who's Who Among Students in America's JuniorrnColleges — Shelby Parrott and Tonya Tenters.

 

NewrnHanover County

AlliedrnHealth Technologies

Academic Excellence — Meredith Albritton, VeterinaryrnMedical Technology.

 

OrangernCounty

BusinessrnTechnologies

Outstanding Student — Deborah Walker, Accounting.

AdultrnEducation

Outstanding Student — Katherine Bielby, GeneralrnEducational Development.

 

RandolphrnCounty

AdultrnEducation

Academic Excellence — Tehavious Williams, AdultrnEducation.

Artsrnand Sciences

Outstanding Student — Bradley Chriscoe,rnMicrobiology.

PublicrnService Technologies

Outstanding Student — Ventura Ruiz-Chaparro,rnEarly Childhood Teacher Associate.

IndustrialrnSystems Technologies

Academic Excellence — Bradley Chriscoe, BioprocessrnTechnology.

 

WakernCounty

AcademicrnAffairs

"Great Within The 58" — CraigrnHazelwood.

Studentrnand Educational Support Services

Outstanding Ambassador Service — CraigrnHazelwood;

Academic Scholar Athlete: Van Ellis;

Who's Who Among Students in America's JuniorrnColleges — Craig Hazelwood.