College News

CCCC announces spring graduates

06.17.2009Students/Graduates

SANFORD — The following students graduated from CentralrnCarolina Community College during spring commencement exercises May 14 in thernDennis A. Wicker Civic Center.

These students completed degrees, diplomas and certificatesrnin the college’s curriculum programs during the fall 2008 or spring 2009rnsemesters. They are listed by county of residence.

Chatham County

Associate in Arts - Stephanie Ann Holden, Jamie Leighanne King, Frani KayrnMcGinty, Cedric Louis McKoy, John W. Seawell, Margaret Ann Selph, and Ashley B.rnSwepson. 

Associate in Science - Jonathan B. Arthur, Brandy Leigh Hubbard and Stacy NicolernWillett. 

Associate in Applied Science - Holly Lynn Williams, Peter Everrett Yoho, Tanesha N.rnMcClain, James Christian Thorn, Brian Keith Barnett, Caitlin Paige Cockman,rnSharyn Henderson Guthrie, Stephanie Grace Beckwith, Brooke Lauren Lemons, DianarnM. Steele, Robyn G. Allgood, Theresa Marie Brooks, Stacy Danielle Harris,rnRhonda Kay Lee, Geraldine Brewer Mason, Carla Elizabeth Grace Pedrotty, DeisirnManuela Rocha, Adam Michael Eubanks, David Ray Foxx, Mario Cesar Bonilla,rnPatricia  Pittman, Angela LynnettarnFoxx, Elaine Player Morgan, Morgan Nye O’Daniel, Nekia  Robinson, Pamela Laverne Watson, JudyrnEvans Davis, Latoya Daniell Fox, Kyle Leif Baker, Jenna F. Suggs, Samantha LynnrnTruitt, Pamela Adele Alston, Andrew Brian Dixon, Catherine Marie Griffith,rnWilliam Hardin Mitchell, Dustin Lee York, and Cedric Jacoby Cotton.

Certificates - Nikita Maria Brittian, Brandon Kane Smith, Raymond Lamorris,rnWalter Stevie Williams, Cathy L. Phillips, Stephanie Lee Adams, Tabitha LynnrnThomas, Martha Carol Strickland, Mary L. Alston, Cathy D. Alston, Jessica LynnrnCrosby, Quenna Lisa Scotton, Robin Cheek Siler, Althea Brooks Swann, HeatherrnMichelle Tripp, Edna Pauline Burnette-Johnson, Courtney Lynn Coulon, Donald W.rnGlosson, Casey Herbert Jones, Orlan W. Johnson, Holly Felice Kroetsch Schager,rnMary Carlyne Thomas, Mary Elizabeth Bardin, Karen Lynne Bentrup, Joseph BrettrnGlosson, Trinity Allen Grasty, Bradly Ray Hash, Wayne Paul Munsell, HassanrnRaheem Olivo, and Gerald Van Clark. 

Diplomas - Deborah Headen Brewer and Emily Pearl Frailey.  

Harnett County

Associate in Arts - Amber Lynn Clark, Kathryn Danielle Hartsell, Ronda L.rnJordan, Allison Brook McNeill, Antoinette Lashea McNeill, Christina Hall Roy,rnPatsy Elizabeth Sheets, Candace Renee Thornton, Grayson Sean Ward, and KennethrnAndrew Zabel.   

Associate in Science - Justin Lee Huntsman

Associate in Applied Science - Ashley Ann McLeod,Tonya Renee Toler, Hannah Elizabeth Byrd,rnSandy Biff Graham, Ashlie Dawn McMillen, Joshua Perry Saathoff, Kathie GloverrnSmith, Jonathan Lee Turlington, Matthew William Armstrong, Catina A. Borges,rnKimberly Rena Nelson, Matthew Roberson O’Quinn, Rey Sosa, Lisa MariernFitzgibbon, Kristina Kay Harwell, Melissa Alyse Long, Cheryl L. Schumacher,rnMaranda Brooke Gautier, Alicia Harris Jones, Myra Vouncille Laster, Joshua AdamrnElmy, Arthur David Leible, Samuel Lee Gepner, Sandra McLean Abney, JessicarnCherie Buller, Jennifer S. James, Kimberly Bledsoe Lee, Linsey Renee Mason,rnStephanie Diane Willis, Maryann South Aucompaugh, Julia Jones Fuquay, PriscillarnFaye Little, Latisha Shavonna McLaurin, James Edward Grimes Jr., Angela NicholernBrown, Allison Davis Glasson, Ashley R. Hanna, Janice M. Hulings, Rachel FayernIngram, Stephany Lee Mason, Kathy Marie McArthur, Larnette Tenequa Moore,rnPamela Michelle Norris, Susana Cano Prieto, Hillary Gale Revels, Ieishia JamecernWilliams, Norma Isabel Figueroa, Dorothy M. McKoy, Shilan Sabir Pallani, andrnCampbell Lawrence Stubbs.   

Certificates - Jerome Eric Eason, Vanessa Renee Rhody, Melissa DonaldsonrnPrince, Tracy Lee Watson, Myisha Renee Barbee, Antoinette Lovette Cox, PaularnMichelle Denkins, Catina Delois Autry, Katherine Ann Barefoot, Dana KoernerrnByrd, Cassandra McLean Ferguson, Jessica Rae Heath, Tiffany F. Olive, NicolernLavone West, Chelsea Leanna Carroll, Sydney Carroll Clear, Nadera Issam Cullen,rnAmory Cathryn Johnson, Heather Brienna Page, Gretchen Almy Polasek, CherishrnRenee Roberts, Stacey Leigh Walsh, Jennifer Marie Yarnall, Lynn Jackson Joyner,rnRalyn Lekeedia McDougald, Rosa rnChisholm, Dawn Ninette Allen, James Alexander Morrison, Derik WadernSmith, and Daphne Carol Williams.    

Diplomas - Esteva Henry Dodson, Georgia Ann Johnson, Sally ElizabethrnBlue, Rebecca Lynn King, Stacy Nunnery Knight, Courtney Jean Martin, AmberrnRenee Matthews, Kristy D. Page, Lori Beth Rogers, and Christie Jane Smoak. 

Lee County

Associate in Arts - Elizabeth Morgan Ammons, Christopher Otto Amundson, JackiernDawn Brooks, Mary Louise Byrne, Joseph Andrew Cobb, Melissa Donathan Deal, ChadrnAshley Deese, Sean Douglas Farmer, Melissa L. Fogarty, Jessica Shelaine Fuller,rnRachel Danielle Lawson, Heather Marie Daniel Locklear, Stephanie D. Luck, AbbyrnG. Miles, Cesar Augusto Miranda, Victor Rene Morales, Joshua Taylor Morris,rnKrystle Nichelle Moten, Stephen Francis Neuberger, Martin Rosser Oldham,rnKathryn Elizabeth Schonder, Catherine Burns Schrader, Suzanne Oenning Shue,rnMarlana Marie Sifter, MinhChau Thi Vo, and Stacy Jo Walker.

Associate in Science - Renee McPherson Duty, Brittney Kay Grubb, Jennifer L.rnJackson, Preston Thomas Rice, and Zachary Michael Weidner.

Associate in Applied Science - Ashley Rose Dziok, Tiffany Lynn Johnson, Stephanie L. Avent,rnDeidre Anne Bacchus, Gail Eliza Dushanek, Taurice Toni Lee, Lashay DenisernMcLeod, Brenda  Saucedo, AndrearnCornelia Urtiaga, Robin Spencer Vargas, Tim Nelson Hunter, Johnathan NicholasrnVanfaussien, Terry Brandon Walker, Matthew Robert Watson, Charles Edward NancernJr., Jefferson Alan Clark, Bobby Fuller Davis, Joanne M. Foryan, Cristina DelrnRosario Orellana, Amy Cherie Pavlic, Jeremy Keith Thompson, Christian MichaelrnBohnaker, Tashima Karin McLean, Timothy Lemar McNeill, Brenda Jean Reilly,rnJoan  Hill, Queta Nicole Reid,rnWhitney Faye Cox, Jennifer Lynn Neal, Dana Lynn Satterfield, Jennifer L. Boggs,rnEmily Alysse Richardson, Gabrielle Alyssa Rodgers, Rachel Jeanette Ellis,rnDebora Michelle McNair, Joyce McLean Smith, Amanda Joan Torres, Angela BattsrnWallace, Candace Renee Cameron, Mitchell Allen Dail, Brandy Lynn Harrington,rnMatthew Steven Garrett Jr., Billie J. Thompson, Tristan Lance Coggins, LindarnKaye Hull, David Wayne McBride, Alvescheo Sharanette Brooks, Bridget AnnrnEllison, Patricia L. Igbinijesu, Jessica Renee Krieger, Sonya F. Moore, RandallrnJason Faulk, William Julian Pollard Jr., Melissa Ann Cordevant, SavannahrnSuzanne Fuller, Vicky Barker Long, Jennifer Leigh McNeill, Lauren NicholernParrish, Gela Deandra Spivey, Elizabeth Frances Terwilliger, Evelyn G. Harris,rnMary Jane Matthews, Jessica Ellen Phillips, Gerald Eugene Cole Jr., Eva MariarnMcCoy, Cynthia Cole Gillespie, Jennifer Brooke Honeycutt, Katy G. McCrimmon,rnSharon Barnes Carroll, Alan Keith Ellerman, Brandy L. Farlow, and JohnrnChristopher Jackson.

Certificates - Eddie Jones, Brian Lee Michael, Nathan Richard Ewing,rnPatricia A. Brooks, Brenda Minter Harrington, Clara Jones McIver, HyacinthrnAnnette Rose, James Matthew Spivey, Brad Michael Kelly, Amanda Byrd Johnson,rnJessica Key Manning, Justinn Casey Dark, Christy L. Iampaglia, Kyong-Li KimrnPurvis, Robin Carter Chippewa, Angela Smith Martin, Ava D. Spruiell, KevinrnHaywood Bruton, Edward Lee Cooke, Theresa Lynn Woods, David J. Kirkland, ChrisrnBuchan Sigmon, Glenn E. Phillips, Kolby R. Manning, Trent J. Holt, Travis LynnrnHolt, Lakeshia Patrice Wilson, Robbie rnWilliams, Ashraf S. Thabata, Danielle M. Layman, Deborah Ann Puckett,rnPeggy Gibbs Manning, Stuart Tyler Faulk, Seth Barry Faulk, Jeffery Byron Glenn,rnSteven Chance Hallman, William John Haymon, Troy Stanley McLean, Linda ErnSeefeld, Chad Everett Smith, and Joseph Darryl Weaver, John Joseph Bradley, andrnRandy Scott Donaldson.

Diplomas - Alejandra Elizabeth Benitez, Rhonda Stone Cameron, ShelliernAnne Scott, Jesus Cepeda, Cynthia Larue Cox, Elizabeth Mae Harrison, KellirnRaphaela Lochrie, Cynthia Louise Mulvihill.

Alamance County

Associate in Applied Science - Seth Tyler Harman

Brunswick County

Associate of Arts - Christa Colleen Dees

Burke County

Certificate - Claudia A. Boan

Cabarrus County

Certificate - Debra L. Robb

Carteret County

Certificate - Lydia Jane Davis

Caswell County

Certificate - Elizabeth Clarke Astin

Cleveland County

Certificate - Kevin Dale Bridges

Craven County

Certificates - Brittany Lesara Washington and Jennifer Andrews.

Cumberland County

Associate in Science - Michael Jason McCoy

Associate in Applied Science - Lisa Jean Wade, Matthew E. Harbot, Georgia Eugenia Monroe,rnand Cliff Wade Selman.

Certificates - Ernest Roswell Gaskins, Keith Marcell McNeill, Coneia B.rnPhilbeck, and Rachel Elizabeth Turriff.

Diplomas - Renata Octavia Small Baker, Kathy Jo Clardy, Shannon LearnGonzalez, Kimberly Brooke Jones, Krisane Dorothy Meadows, Deanna Helen Naudus,rnKimberly A. O’Brien, Tiffany Marie Oset, Heather Michelle Rackley, ConsuelornMarie Solorzano, Daria Taylor, Corinne Stiles Waddell and Catherine Ann GatesrnShepherd.

Durham County

Certificates - Mary Kennery, Mary Martha Davis, and Charisse Neal Torain.

Granville County

Certificate - Tami Lyn Wall

Guilford County

Associate in Science - Karl Max Richard

Associate in Applied Science - Sherri Lynne Tuck and Jennifer Lynne Knight.

Certificate - Renee G. Burrows

Henderson County

Certificate - Ashley Falls Tate

Johnston County

Certificates - Martha Forehand Edwards, Ashley Teneil McLamb, Davina LeorarnWhite, Holly Ann Rieg, and Daniel E. Lee.

Martin County

Associate in Applied Science - Heather Renee Harden

McDowell County

Diploma - Ben K McCall

Moore County

Associate in Applied Science - Candice C. Akridge, Jeanne Spencer McIver, and Lisa MariernMillard. 

Associate in Arts - Tramaja Ashaleem Brower, Marlene M. Dean, and Zachary B.rnMcFadden. 

Certificates - Tyler Paul Hemphill, Raquisha Elaine Williams, Leticia  Halling, Mark Douglas Bain, JathanrnDaniel Evans, and Teresa A. Hill. 

Diploma - Daniel Harrison Garner 

Nash County

Associate in Applied Science - Grace Ferrell Wallace

Certificate - Laura L. Hall

Onslow County

Certificate - Catherine Ann Jarvis

Orange County

Associate in Arts - Russell James Bowen, David Garrett Gantt, Matthew Eric Kane,rnand Christopher Ian Torr.

Associate in Applied Science - Jamie Diane Johnson and Andrew Ferrier Crum.

Certificate - Yadira M. Conyers

Pasquotank County

Certificate - Mathew R. MacGowan

 RandolphrnCounty

Associate in Applied Science - Haley Deaton Cox

Certificates - Robert R. Raudenbush, Sandra Rena Goldston, and Sharyn L.rnWalker.

Robeson County

Diploma - John Mark Jones

Certificate - Sherryl Lynn Jacobs

Rockingham County

Diploma - Brooks Sterling Williams

Sampson County

Associate in Applied Science - Jeffrey Scot Phillips

Diploma - Lashaunda Renee Williams

Certificates - Jeffery Lee Landtroop and Laratta Renee McLean.

Wake County

Associate in Arts - Stacey A. Gonzalez, Jeremy C. Jones, Suzanne L. Mills, andrnLandis Denise Price.

Associate in Science - James H. McCray

Associate in Applied Science - Steven Thomas Bixby, Sarah Samantha Mangum, Cierra NicolernBaker, LaQuinta Danielle Ellerbe, Amanda Faye Baker, Rachel Michele Barbour,rnStormy Ray Davis, Julie Hatch, Cindy M. Keefe, Katherine J. Simpson, LeahrnSandra Underwood Pwiti, Amanda Michelle Matthews, Katie Shield Featherstone,rnand Benjamin Teague Miller.

Certificates - Xavier Artis, Courtney Lynn Gilfillan, Megan Renee Hall,rnAbigail T. Mangum, Tieya Rochelle McKinnie, Judy Carter, Michelle ElisernHillman, Stephanie  Bulgarino,rnKaren June Hammers, Susan Marie Kelley, Marie C. Jones, Leitah Kay Churion,rnJacqueline  Mason, Rachel AnnrnWithers, and Jamal Phipps.

Diplomas - Lonnie Monroe, Renae Tyson West, and Kyle Thomas Gauthier.

Wayne County

Certificates - Steven Thomas Viens and Nadine M. Girard. 

No County Listed

Certificates - Kasey Lynn Richey and Kathryn Elizabeth DeLee.